Tagasi

Ilma esinejateta, vabas vormis modereeritud arutelu

Kaasatus
Intensiivsus
SOBIVUS KITSASTELE TEEMADELE
SOBIVUS LAIADELE TEEMADELE
See formaat võib hästi sobida juhul kui on soov panna osalejaid võimalikult vabalt ja loovalt mõtlema mõne keerulise (aga mitte päris polariseeriva) teema üle.

Kuidas see käib? Formaadi kirjeldus

Moderaatoril on koostöös arutelu korraldajaga ette valmistatud 4–5 suurt põnevat küsimust ning natuke selgitusi küsimuste kohta. Kogu publik on oodatud kaasa mõtlema, küsimustele vastama ja oma perspektiivist arutlema. Moderaatori roll on seekaudu tekitada arutelu osalejate vahel ning seda siis samm-sammult edasi viia.

Mida arutelus osalejad teevad?

Kõik saavad kaasa rääkida, küsimusi tõstatada, kommenteerida teiste mõtteid, täiendada. Oluline aga on, et võib ka osaleda kuulajana, kui keegi nii soovib.

Kui arutelus on kutsutud esinejad, mida nemad teevad?

Ei ole üldse kutsutud arutlejaid.

Milline on moderaatori roll ja profiil?

Moderaator peab koostöös korraldajaga leidma parimad arutelu tekitavad küsimused, kuid peamine raskus on arutelu läbiviimise ajal – ühtpidi võimaldama kõigil võimalikult vabalt kaasa rääkida, teiselt poolt tagama, et arutelu siiski liiguks ka samm-sammult edasi ja jõuaks välja ühiste järeldusteni. Moderaator peab olema hea improvisaator nii sisu kui formaadi osas, et aidata vestlust edasi väga erinevates olukordades.

Arutelus osalejate arv ja profiil?

Osalejatele ei ole eeltingimusi, otseselt ei ole ka arvu piirangut, aga ilmselt alates 40 osalejast läheb modereerimine raskemaks (aga on siiski kasutatav, kui moderaator suudab osalejaid jooksvalt gruppeerida ja formaate vahelduvalt kasutada).

Eeltöö ja järeltöö: millise suurema protsessi osaks selliselt üles ehitatud arutelu sobib?

Seda formaati ei saa väga hästi kasutada suuremate protsesside osana, kuna tulemus võib olla üsna ennustamatu. Aga, mõnel juhul saab seda ajurünnaku faasides kasutada või mõne fundamentaalsema küsimuse läbiarutamiseks (nt olulise ühiskondliku tegevuse visiooni/missiooni läbimõtestamiseks).

Kui tunned, et vajad aruteluformaadi valimisel või rakendamisel nõu, võta ühendust oma aruteluala koordinaatoriga. Arvamusfestivali poolt pakutavast sisulisest toest arutelude korraldamiseks loe lähemalt SIIT.

Ole osa Arvamusfestivalist - iga päev!

Arvamusfestivali meened

Kvaliteetne, korduvkasutatav ja keskkonnasõbralik Eesti disain Arvamusfestivali sümboolikaga.
Osta

Tule toetajaks!

Sul on võimalus aidata arendada Eesti arvamuskultuuri, toetades festivali korraldamist ühekordse või võimalusel ka püsiannetusega.
ANNETA FESTIVALILE