Aruteluformaadid

Hoolikalt valitud aruteluformaat on arutelule seatud eesmärgi ja ootuste täitmise eelduseks. Arvamusfestival on koht, kus saab ja tasub katsetada erinevaid aruteluformaate – mõne arutelu jaoks on parim valik klassikaline paneeldiskussioon, teise arutelu eesmärgi aitab paremini täita foorumteater, kolmas arutelu küsib hoopis mõnd muud lahendust. Liigu lehel allapoole, et formaate näha!

Siin lehel olevad formaadid on välja valinud ja kirjeldanud Arvamusfestivali head partnerid DD Stratlab, Change Consulting, SpeakSmart ja Eesti Väitlusselts.  Aruteluformaate saab otsida nelja kriteeriumi alusel: 

1. Mis on arutelu eesmärk?

Kas soovitakse kokku tuua erinevaid vaatepunkte ja luua nende vahel suuremat mõistmist? Või soovitakse avada erinevaid seisukohti ja anda arutelus osalejatele parem ülevaade käsitletavast probleemist? Võimalik, et soov on osalejate vahel leida teatavat ühisosa? Või hoopis töötada välja lahendus probleemile või mõni muu üsna konkreetne väljund? 

2. Kes saavad arutelus sõna?

Kui kaasav on arutelu – kas sõna saavad pigem kutsutud arutlejad-külalised või sõna saavad pigem osalejad, st publik? Või jaguneb arutelu aeg nende kahe vahel enam-vähem võrdselt? 

3. Kui konfliktne on teema?

Siin on küsimus selles, kui erinevatel seisukohtadel ja kui vastanduvad on osalejad. Konflikt ei tähenda, et minnakse tülli või hakatakse vaidlema ja üksteise peale karjuma. Siinkohal peame konfiktsuse all silmas just arutelus osalejate põhimõttelist vastandumist ja sellest tulenevalt arutelu intensiivsust. Skaala teises otsas on arutelud, kus osalejad on enam-vähem ühel meelel ja seega on arutelu pigem neutraalne.

4. Kui lai on teema?

Kas arutletakse mõne väga kitsa ja seega spetsiifilise küsimuse üle või on arutluse all mingi laiem ja üldisem teema?

Leia sobiv aruteluformaat

Kasuta otsingumootorit ja leia endale sobivaim aruteluformaat. Kui jääd hätta, tahad küsimustele vastuseid või lisaks mõnda näpunäidet, võta ühendust enda aruteluala koordinaatoriga, kes oskab sind ise aidata või siis kokku viia kas Arvamusfestivali aruteludisaini mentoriga või hoopis nende formaatide sobivaks sättimise taga olevate partneritega. Arutelukorraldajatele pakutavast toest loe lähemalt SIIT. Kindlasti leiame Arvamusfestivaliks iga organisatsiooni jaoks sobivaima lahenduse!Ole osa Arvamusfestivalist - iga päev!

Arvamusfestivali meened

Kvaliteetne, korduvkasutatav ja keskkonnasõbralik Eesti disain Arvamusfestivali sümboolikaga.
Osta

Tule toetajaks!

Sul on võimalus aidata arendada Eesti arvamuskultuuri, toetades festivali korraldamist ühekordse või võimalusel ka püsiannetusega.
ANNETA FESTIVALILE