Kultuur ja töötoad

Neljapäev, 12. august

 

19.00-20.30 Kirikukontsert: Kukerpillid (Paide kirik)

Juba 50-ndat aastaringi eesti rahvast oma muusikaga rõõmustavad Kukerpillid on tänavu kirikulainel. Juulikuise nädalase kirikutuuri jätkuna ollakse 12. augustil taas kirikus, seekord Paides. Tõsi, Paide kiriku tornis kukke pole, nii nagu kõigil juulikuistel kirikutel, kuid see annabki Kukerpillidele võimaluse rääkida ja laulda seekord vabamalt, ilma kuke valvsa järelevalveta. Piletid saadaval Piletilevist. Korraldab Paide Püha Risti Kirik.

20.00-02.00 Philly Joe’s Festivaliklubi (Vallimägi) – Reelika Ranik & Janno Trump Duo

Bass + laul on üks põnevamaid ansamblivorme, kuna harmooniapilli puudumine annab muusikale ühest küljest ruumi ja vabadust, samaaegselt suunates oma vahendite piiratuses otsima traditsioonilisemast uusi lahendusi muusika edastamiseks. Muidu bändis põhiliselt vundamenti laduvale bassile esitatakse väljakutse esindada ka teiste instrumentide funktsioone ning lauljalt võetakse alt ära kõik võimalikud vahendid, millele toetuda, ning kistakse mugavustsoonist täiesti välja.
Reelika Ranik on laulja ja vokaalpedagoog, kelle suurimaks armastuseks on traditsiooniline jazzmuusika. Oma muusikalisteks eeskujudeks nimetab lauljatar paljude teiste hulgast Ella Fitzgeraldi ja Chet Bakerit.
Janno Trump on noorema generatsiooni üks hinnatumaid bassiste ja ansamblikaaslaseid, põhiliselt tuntud küll jazzmuusikuna, kuid väga nõutud bändiliige ka kodumaiste popartistide selja taga. Viimase kuue aasta jooksul on ta on olnud eestvedajaks omaenda gruuviorkestrile JT Conception ning pälvinud sellega rohkelt auhindu ja nominatsioone kohalikus jazz-funk skeenes.

23.00-01.00 Filmiõhtu (Keskväljak)

Eesti iseseisvuse taastamine 30 aastat tagasi tundub siiani kui väike ime. Aga imesid suudavad korda saata vaid tõeliselt tugevad inimesed. Nagu näiteks Ülo Nugis. Suure algustähega Direktor, kelle haamrilöök tõi Eestile 1991. aastal taas vabaduse. Esimese Delfi toodetud dokumentaalfilmi režissöör on Toomas Lepp, stsenarist Hannes Rumm. Film Ülo Nugisest on tehtud augustiputši 30. aastapäevaks, kelle spiikri-haamer kinnitas Eesti taasiseseisvumise 1991. aasta 20. augustil.

 

Töötoad

11.00-18.00 Estonia_TUIT töötuba (Tallinna tänav)

Kas sa oled oma silmadega näinud DNA-d? Või jälginud mikroorganisme, mis sinus elavad? Või oled proovinud kloneerida DNA-d? Kui ei, siis tule kindlasti Estonia_TUIT töötuppa! Saad ise eraldada DNA-d puuviljast. Näed mikroskoobiga, kes elab sinu suus. Proovid ennast molekulaarbioloogi rollis ja mängu vormis õpid, kuidas erinevaid DNA juppe saaks kokku panna ühte uue omadustega molekuli. Parimate osalejate vahel loosime välja auhindu! See kõik ja palju muud ootab sind Estonia_TUIT töötoas!

 

Reede, 13. august

 

10.00-13.00 Arvamusfestivali rattaretk

Autovabalt festivalile! Rattaentusiastid teevad seda taas, seekord maastikuratastel ja rongisõiduga kombineerides! Kolme varasema aasta kogemus näitab, et Arvamusfestivali esimesed arutelud toimuvadki ratta seljas.  Arvamusfestivali rattaretke ametlik trass on sel korral rongiga Tallinnast Raplasse ja sealt 61 kilomeetrit maastikuratastel Paidesse. Retkejuhiks on Eleringi juht Taavi Veskimägi. Vaata marsuuti: https://www.plotaroute.com/route/1525485?units=km. Osalema on oodatud rattasõbrad, säästliku transpordi harrastajad ning kõik, kes armastavad tervislikku eluviisi ning värskes õhus liikuda. Rattaretk on jõukohane igale kogenud rattasõbrale ning kulgeb mööda asfalt- ja kruusateid, kuid kindlasti arvesta enne osalemist distantsi pikkusega ning vali omale sobiv ja heas korras velo! Vahastus teeme energiapausi ja anname väsinud jalgadele puhkust. Iseseisvalt läbitavad alternatiivtrassid on rongiga Türile ja sealt mööda kergliiklusteed linna- või maanteerattaga Paidesse. Kohale jõudes saab Paide spordihallis kasutada pesemisvõimalusi ning soovi korral ka spordihalli taga staadionil asetsevat telklat. Rattad saab festivali ajaks jätta spordihalli siseõue, kus on kaameravalve, kuid rattad võiksid ikkagi lukus olla. Kõige asjakohasem info on Facebooki ürituse all. Korraldab Sunly.

13.00-13.30 Orelipooltund Paide Püha Risti kirikus

Orelipooltund Paide Püha Risti kirikus. Esinevad Olaf Lääne, Hele Saarse, Tiiu Kiik ja Jaana Rosme. Korraldab Paide Püha Risti Kirik.

15.00-15.30 Orelipooltund Paide Püha Risti kirikus

Orelipooltund Paide Püha Risti kirikus. Esinevad Olaf Lääne, Hele Saarse, Tiiu Kiik ja Jaana Rosme. Korraldab Paide Püha Risti Kirik.

16.00-18.30 Ungari Instituudi film “Vanaemade projekt” ja vestlus Hämariku klubi memmedega (Paide Muusika- ja Teatrimaja)

Bálint Révészi seitsme aasta jooksul valminud keerukas rännakufilmis võtavad kolm lapselast ja kolm vanaema – endine Inglise spioon, Natsi-Saksamaalt pärit tantsija ning koonduslaagris ellu jäänud Ungari kommunist – ette teekonna minevikku. Sünnib põlvkondadevaheline dialoog, mis sunnib noormehi vaatama elule täiskasvanumaliku pilguga, kuid laseb samal ajal vanaemadel jätta aastad selja taha ja tunda end taas noorena. Ühine kulgemine annab noortele võimaluse mõtestada ja leppida vanaemade traumaatilise pärandiga ning otsida ja leida see midagi, mis aitaks järgmistel põlvkondadel säilitada 20. saj loodud väärtusi. Filmile järgneb vestlus paidekate põlvkondade vahelistest erinevustest, milles osalevad Hämariku klubi memmed ja Paide Gümnaasiumi noored. Vestlust modereerib Ungari Kultuuri Instituudi programmijuht Siiri Erm-Nairismägi. Filmi toob Arvamusfestivalile Ungari Kultuuri Instituut. Film on tasuta. Filmi treiler.

18.00-20.00 Salongiõhtu “Poeetide kuningas Igor Severjanin Paides” (Paide Raekoda)

Korraldab Ajakeskus Wittenstein.

18.00-20.00 Philly Joe’s Festivaliklubi (Vallimägi) – Pennar & Friends

Pennar & Friends on headest sõpradest koosnev trio, mis jutustab kuulajale erinevaid lugusid. Esitusele tuleb võnkeid bändi äsjailmunud debüütalbumilt “Stories Untold” ja lisaks veel palju muud. Karl Madis Pennari eestvedamisel luuakse kitarril, bassil ning trummidel ühtesulav maagiline atmosfäär, mis viib kuulaja meeled rändama. Rännak hõlmab endas kirkaid mälestusi, pöörasust, armastust, tugevaid emotsioone, spirituaalset maailma ning isegi üleloomulikke tegelasi.

Karl Madis Pennar – kitarr
Robert Rebane – basskitarr
Martin Petermann – trummid

19.00-20.30 Lauri Saatpalu & Peeter Rebane ”Arvamuusikal” (Paide kirik)

Paide kirikus esinevad mõnusa akustilise kontserdiga Lauri Saatpalu ja Peeter Rebane, kes on tuntud kui ansambli Dagö juhtfiguurid. See kontsert on kohtumine nende kahe mehega palju lühemalt distantsilt. Laulud ja jutudki kõlavad hoopis teistmoodi ning on ka laule, mida Dagö kunagi ei esita. See on meeldiv muusikaline koosviibimine, mis annab aimu tõest, et masinad ei tee lugusid. Ainult inimesed! Piletid saadaval Piletilevist. Korraldaja Paide Püha Risti Kirik.

19.00-20.40 Põhjamaade Ministrite Nõukogu film “Süütuse mägi” (Paide Muusika- ja Teatrimaja)

Fusi on 43-aastane mehemürakas, kes elab endiselt oma emaga. Tema argipäevi iseloomustab monotoonne rutiin. Tema poissmehe elu muutub, kui ta kohtub elujõulise Alma ja noore Heraga. See on must komöödia sellest, kuidas igavesti ei saa end elu eest peita. Film esilinastus tänavusel Berliini filmifestivalil. Peaosatäitja Gunnar Jonsson sai New Yorgi Tribeca filmifestivalilt ka parima meespeaosatäitja preemia. Korraldab Põhjamaa Ministrite Nõukogu. Film on tasuta.

21.30-22.30 Paide õhtused rattasõidud – Arvamusfestival 2021 eri

Hei rattasõbrad! Arvamusfestivali esimesel õhtul, 13 augustil kell 21.30 koguneme Paide Raekoja ees, et suunduda taaskord ühele erilisele õhtusele rattasõidule Paide linnas. Anna oma osalemisest teada Facebooki sõnumites, siis saame seda arvestada kodarakaartide valmistamisel. Ole varakult kohal, sest kodarakaarte ei ole piiramatu arv. NB! Kuna sõidame õhtusel ajal, siis jalgratastel peavad olema tuled!

22.00 Philly Joe’s Festivaliklubi (Vallimägi) – Pennar & Friends feat. Marianne Leibur

Pennar & Friends on headest sõpradest koosnev trio, mis jutustab kuulajale erinevaid lugusid. Esitusele tuleb võnkeid bändi äsjailmunud debüütalbumilt “Stories Untold” ja lisaks veel palju muud. Karl Madis Pennari eestvedamisel luuakse kitarril, bassil ning trummidel ühtesulav maagiline atmosfäär, mis viib kuulaja meeled rändama. Rännak hõlmab endas kirkaid mälestusi, pöörasust, armastust, tugevaid emotsioone, spirituaalset maailma ning isegi üleloomulikke tegelasi.
Karl Madis Pennar – kitarr
Robert Rebane – basskitarr
Martin Petermann – trummid

Hilisõhtuses setis liitub Pennar & Friends’iga noor ja andekas lauljatar Marianne Leibur, et püsti panna üks korralik jazzipidu. Marianne Leibur on laulja, viiuldaja ja laulukirjutaja. Tema esitusi ja häält iseloomustavad soojus, sametilisus ning loomulik ja sundimatu lavaline olek. 2019. aastal saavutas Marianne rahvusvahelisel konkursil Riga Jazz Stage esimese koha ning maineka Läti helilooja maestro Raimonds Paulsi antava eripreemia. Aasta hiljem tunnustas Eesti Jazzliit Mariannet noore jazzitalendi auhinnaga.

23.00-00.30 Taskulambi-elamusrännak öises Paide vanalinnas Ründo Mültsiga

Kogunemiskoht selgumisel. Korraldab Ajakeskus Wittenstein.

 

Töötoad

15.00 – Kuulamisoskuste õpituba: Isiklik elu (Eva-Maria Kangro) (Wittensteini Tegevusmuuseum)

Miltton viib Arvamusfestivalil läbi neli kuulamisoskuste õpituba, milles keskendutakse kuulamisoskuse harjutamisele nii isiklikus elus kui ka tööelus. Treeneriteks on muutuste- ja arengunõustaja Kristi Liiva ja muutuste juhtimise nõustaja Eva-Maria Kangro. NB! Õpitubades osalemiseks on vajalik registreerimine siin: https://fienta.com/et/o/4856 Kuna õpitubadesse on kohti piiratud arv, siis registreeri vaid juhul, kui oled kindlasti tulemas. Õpitoad toimuvad Paide vanalinnas, värskelt renoveeritud uues Wittensteini Tegevusmuuseumis (Tallinna tn 9/11). Rohkem infot leiab: https://fb.me/e/2ndEV6OTI

17.00 – Kuulamisoskuste õpituba: Tööelu (Kristi Liiva) (Wittensteini Tegevusmuuseum)

Miltton viib Arvamusfestivalil läbi neli kuulamisoskuste õpituba, milles keskendutakse kuulamisoskuse harjutamisele nii isiklikus elus kui ka tööelus. Treeneriteks on muutuste- ja arengunõustaja Kristi Liiva ja muutuste juhtimise nõustaja Eva-Maria Kangro. NB! Õpitubades osalemiseks on vajalik registreerimine siin: https://fienta.com/et/o/4856 Kuna õpitubadesse on kohti piiratud arv, siis registreeri vaid juhul, kui oled kindlasti tulemas. Õpitoad toimuvad Paide vanalinnas, värskelt renoveeritud uues Wittensteini Tegevusmuuseumis (Tallinna tn 9/11). Rohkem infot leiab: https://fb.me/e/2ndEV6OTI

Laupäev, 14. august

10.00-11.00 Paide Teatri sünnipäevabrantš

12.00-12.30 Orelipooltund Paide Püha Risti kirikus

Orelipooltund Paide Püha Risti kirikus. Esinevad Olaf Lääne, Hele Saarse, Tiiu Kiik ja Jaana Rosme. Korraldab Paide Püha Risti Kirik.

16.00-18.00 Prantsuse instituudi film “Each and every moment” ja vestlus Paide medõdedega (Paide Muusika- ja Teatrimaja)

Dokumentaal jälgib värskete õendustudengite õpinguid päris esimestest sammudest kuni viimase praktikani enne ametliku diplomi saamist. Tekib tunne, justkui viibiks ise tudengitega samas ruumis ja avastaks seda põnevat ja tänuväärset eriala koos nendega. Alguses on õppeprotsessile omast armsat kohmetust ja apsakaid – nad õpivad näiteks, kuidas süstalt käes hoida (õppenukkude peal harjutades läheb mõni süstlalöök ka mööda või nõel paindub viltu), kuidas tagada protseduuride steriilsus või kuidas halvatud inimest ühelt toolilt teisele tõsta, nii et ka õbluke medõde endast suurema patsiendi aitamisega hakkama saaks. Filmi lõpus on vaataja aga tunnistajaks tudengite arenguvestlustele nende õppejõudude-mentoritega pärast viimast praktikat, mida on läbitud alates psühhiaatriakliinikust lõpetades onkoloogiaosakonnani. Imeline on näha nende arengut, entusiasmi ja soovi inimesi aidata, ent samal ajal on tegu väga stressirohke, raske ametiga. Lisaks nende edusammudele elab vaataja kaasa ka noorte õdede raskematele hetkedele, kõhklustele, murdumistele. Praktika jooksul näeb mõni esimest korda lähedalt ka surma, ja loomulikult jätab see oma jälje. Filmile järgneb vestlus Paides töötavate medõdedega. Filmi treiler. Film on tasuta. Korraldab Prantsuse Instituut Eestis.

22.00-23.30 Rita Ray kontsert (Keskväljak)

Rita Ray on 2021. aasta Eesti lavadel oodatuim laulja ja laulukirjutaja. Ta esitab peamiselt sinisilmset soul-muusikat, mõjutustega r&b’st ja discost. Rita Ray bändi koosseisu kuuluvad Artis Boriss (klahvpillid), Kristen Kütner (kitarr), Jasper Alamaa (basskitarr) ja Ott Adamson (trummid). Rita Ray debüütalbum tõi talle ka neli nominatsiooni 2020. aasta Eesti Muusikaauhindadel: aasta popartisti, aasta debüütalbumi, aasta naisartisti ja aasta albumi kategoorias. Olulisemad esinemised on Rita Rayl aset leidnud Tudengijazzil, Jazzkaarel ja Juu Jääb festivalil. Kontsert on kõigile tasuta.

23.30-02.00 DJ Erkin Antov (Keskväljak)

 

Töötoad

12.00-18.00 Peeter Pihel pop-up kohvik (Keskväljaku aruteluala kõrval)

Laupäeva hommikul stardib keskväljaku lavalt arutelu: “KÖÖGILAUAJUTUD ehk “PARIM ENNE” ühiskond “KÕLBLIK KUNI” ajastul” Samal ajal alustab lava kõrval Peeter Pihel pop-up kohvikus päästetud toidust söögi tegemist. Kohvik on avatud terve päeva kl 12:00 – 20:00, kus toitu pakuvad erinevate toidupäästmiskogukondade esindajad.

13.00 – Kuulamisoskuste õpituba: Isiklik elu (Kristi Liiva) (Wittensteini Tegevusmuuseum)

Miltton viib Arvamusfestivalil läbi neli kuulamisoskuste õpituba, milles keskendutakse kuulamisoskuse harjutamisele nii isiklikus elus kui ka tööelus. Treeneriteks on muutuste- ja arengunõustaja Kristi Liiva ja muutuste juhtimise nõustaja Eva-Maria Kangro. NB! Õpitubades osalemiseks on vajalik registreerimine siin: https://fienta.com/et/o/4856 Kuna õpitubadesse on kohti piiratud arv, siis registreeri vaid juhul, kui oled kindlasti tulemas. Õpitoad toimuvad Paide vanalinnas, värskelt renoveeritud uues Wittensteini Tegevusmuuseumis (Tallinna tn 9/11). Rohkem infot leiab: https://fb.me/e/2ndEV6OTI

13.00-13.45 Demokraatiatrenn (Tallinna tn Vabamu telgi ees)

Toimub lühike ja kaasahaarav demokraatiatrenn, kus treenime erimeelsuse musklit! Mida sitkemaks treenime oma eriarvamuse muskli, seda vähem väldime keerulisi vestlusi ja seda edukamalt saame üle polariseerumisest meile olulistel teemadel! Kirjeldus pikk: Arvamusfestivali arutelusid kuulates ja kaasa mõeldes paned kindlasti tähele, et me kõik näeme maailma, elu ja inimesi selles veidi erinevalt. Meie eluteed ja kogemused on ju olnud erinevad. Seepärast on eriarvamusele jäämine loomulik ja vajalik osa arutlemisest. Kuid sama inimlik on, et me targu väldime olukordi, mis võivad päädida vastuseisuga, vaidluse, konfliktiga. Turvalisem tundub oma eriarvamusega mitte silma paista. Demokraatiatrenn julgustab sind oma arvamust selgitama ja põhjendama nii, et on võimalik sõbralikult eriarvamusele jääda. Ja see on vabastav tunne! Mida sitkemaks treenime oma eriarvamuse muskli, seda vähem väldime keerulisi vestlusi ja seda edukamalt saame üle polariseerumisest meile olulistel teemadel! Rohkem infot demokraatiatrennist leiad Facebookist! Moderaator: Läbiviijaks on vabakonna aktivist ja MTÜ Demokraatiatrenn treener Maris Jõgeva. Osalejad: Demokraatiatrenni on oodatud kõik! Nii täis kui tühja kõhuga festivalikülalised, nii tugitoolisportlased kui harrastajad ja olümpiasangarid, nii poliitukud kui valijad! Veebileht: facebook.com/demokraatiatrenn

15.00 – Kuulamisoskuste õpituba: Tööelu (Eva-Maria Kangro)(Wittensteini Tegevusmuuseum)

Miltton viib Arvamusfestivalil läbi neli kuulamisoskuste õpituba, milles keskendutakse kuulamisoskuse harjutamisele nii isiklikus elus kui ka tööelus. Treeneriteks on muutuste- ja arengunõustaja Kristi Liiva ja muutuste juhtimise nõustaja Eva-Maria Kangro. NB! Õpitubades osalemiseks on vajalik registreerimine siin: https://fienta.com/et/o/4856 Kuna õpitubadesse on kohti piiratud arv, siis registreeri vaid juhul, kui oled kindlasti tulemas. Õpitoad toimuvad Paide vanalinnas, värskelt renoveeritud uues Wittensteini Tegevusmuuseumis (Tallinna tn 9/11). Rohkem infot leiab: https://fb.me/e/2ndEV6OTI

 

Näitused

Rändnäitus: Vabamu “Taasiseisvunud Eesti – 30 aastat vastutust ja vabadust” (Tallinna tn)

Eesti taasiseseisvumise 30. aastapäevale pühendatud eesti-, vene- ja ingliskeelne ning igale vanusegrupile mõeldud näitus jutustab lugusid meie riigist ning demokraatiast ja mõtestab lahti vabaduse tähenduse. Ühtlasi saab näituse kaudu heita pilgu viimase 30 aasta sündmustele eluolus, poliitikas, popkultuuris, muusikas, keele arengus jne. Väljapaneku ühe osa moodustavad eraisikute saadetud fotod nende tähtsündmustest viimase 30 aasta jooksul. Näitusele on oodatud ka väikeseid külastajaid, kellele on loodud eraldi lastenurk, kus saab vaadata värskelt valminud Piip ja Tuut videot, panna proovile oma teadmised ja tegeleda käeliste tegevustega! Näitus on külastajatele tasuta. Korraldab Vabamu.

Avatud Galerii näitus: „Suvila. Puhkamine ja arhitektuur Eestis 20. sajandil“ (Paide Muusika- ja Teatrimaja)

Näitus annab esmakordselt ülevaate Eesti rikkalikust nõukogudeaegsest puhke- ja suvilaarhitektuuri pärandist – hoonetest, mis muutsid puhkamise 20. sajandil suurele osale inimestest kättesaadavaks. Suvilast või puhkebaasist sai oluline tahk nõukogude aja elukorralduses. Triin Ojari ja Epp Lankotsi kureeritud näituse ja sellega kaasneva raamatu tähelepanu keskpunktis on nõukogude ajal paljudele inimestele kättesaadavad olnud asutuste puhkebaasid, kalastus- ja jahibaasid, lastelaagrid ning loomulikult individuaalsuvilad. Raamatust leiab lisaks Triin Ojari ja Epp Lankotsi põhjalikele artiklitele suvilatest ja asutuse puhkebaasidest ka Mart Kalmu ülevaate sõdadevahelise Eesti puhkearhitektuurist ning Tiina Tammeti artikli puhkemaastikest ja aiakujundusest. Näitus on Avatud Galeriis avatud 03.08-30.09. Festivali ajal iga päev kella 9-21.

Näitus „Toit igaveseks“ (Food Forever) (Keskväljak)

Näitus „Toit igaveseks“ (Food Forever) tutvustab toidukasvatamise lugude ja visuaalide kaudu otsest mõju, mida muutuvad keskkonnatingimused avaldavad globaalsele toidujulgeolekule ehk sellele, kas oleme ka tulevikus uutes tingimustes suutelised piisavalt toitu kasvatama. „Toit igaveseks“ eesmärgiks on tõsta teadlikkust mitmekesise toidu kasvatamise ja tarbimise tähtsusest, lähtudes nii keskkonna kui inimeste enda vajadustest.

Näitus on originaalkujul koostatud Ühendkuningriigis, Botanic Gardens Conservation International ja The Crop Trust poolt samanimelise kampaania raames. Eesti jaoks on selle kohandanud Briti Saatkond koos Eesti Taimekasvatuse Instituudi ja Tallinna Botaanikaaiaga. Näituse tekstid on eesti, vene ja inglise keeles. Näitus on osa Briti saatkonna laiemast kliima- ja keskkonnateemalisest tegevuskavast, mis on seotud novembris Glasgow’s toimuva ÜRO kliimakonverentsiga COP26.

MTÜ Mondo poolt loodud näitus “Muusikalised teekonnad” (Tallinna tn)

MTÜ Mondo poolt loodud näitus “Muusikalised teekonnad” räägib muusikast nii, nagu ükski varasem näitus Eestis pole seda teinud – rände võtmes. Näituse eksponaadiks on interaktiivne sein, mis tutvustab kümmet muusikažanrit ja nende arengut läbi rännakute ajas ning ruumis. Žanrite teekonnad ei ole olnud sirged ja kerged, paljugi on sündinud läbi pisarate, vaeva, koduigatsuse, lootuse, armastuse ja vastuhaku. Ükski nendest žanritest ei oleks sündinud ilma inimeste rändamiseta.
Interaktiivne sein võimaldab lugeda, aga ka vaadata videoid ja kuulata näiteid popmuusika ajaloost ning saada täpsemalt teada, kuidas mõjutas inimeste ränne erinevate muusikastiilide teket ja arengut. Näituse eesmärk on pöörata tähelepanu asjaolule, et inimeste rändel on ülioluline osa inimkonna ajaloos ning see on mõjutanud ka neid eluvaldkondi, mida esmapilgul rändega ei seostata.
Interaktiive sein on loodud Euroopa Komisjoni ja Kodanikuühiskonna Sihtkapitali kaasrahastatud projekti „Jagatud teekonnad: faktid ja lood rändest 21. sajandil“ raames.

Arvamusfestivali kultuuriprogrammi pani kokku Paide Muusika- ja Teatrimaja.