Kultuuriprogramm

Arvamusfestivali kultuuriprogramm leiab aset 9. ja 10. augustil, kuid kavast leiab ka eelsündmuse, mis toimub juba 7. augustil. Siit lehelt leiad kogu kultuuriprogrammi puudutava info. Kultuurisündmused toimuvad festivalialal ja Paide linna erinevates põnevates kohtades.

9. ja 10. augusti õhtul on võimalik nautida suurepärast Eesti muusikat, sest Paide Vallimäel astuvad üles Anett ja Egert Milder Bänd. Lisaks pakub festivali kultuuriprogramm ka põnevat mõtteainet, sest Paide Teater korraldab Arvamusfestivali kultuuriprogrammi raames valdkondadevahelist kunstifestivali, mille pealkirjaks on “Kadunud Paide”. Kunstifestival koosneb erinevatest osadest, mis kõik pakuvad inimestele omamoodi üllatust. Kahe päeva jooksul toimuvad nii etendused, installatsioonid, näitused, kontserdid kui ka performance’id. “Kadunud Paide” eesmärk on juhtida tähelepanu Paides tühjaks jäänud kohtadele ning mõtestada kaduvust ja väikelinna identiteeti.

AJAKAVA

EELSÜNDMUS: KOLMAPÄEV, 7. august

AEGSÜNDMUSASUKOHT
19:00Paide Teatri etendus “Konsiilium” Paide Muusika-ja Teatrimaja

REEDE, 9. august

AEGSÜNDMUSASUKOHT
9:00Arvamusfestivali rattaretk Tallinnast PaidesseStardipunkt on
Telliskivi tn 60/5, Tallinn
11:00Arvo Pärdi keskuse näituse “Armastuse valem” avamine ja orelikontsertPaide Püha Risti kirik
12:00Paide Teatri valdkondadevaheline kunstifestival “Kadunud Paide”Rüütli 14 ja Rüütli 21
18:00Taize-õhtuPaide Püha Risti kirik
16:00ViktoriinFestivaliklubi
21:45Festivaliklubi kontsert: AnettFestivaliklubi
22:30Müstiline öörännak Paide vanalinnasTallinna 9/11
23:15DJ Breleri ehk Heleri All ja Brent PereFestivaliklubi

LAUPÄEV, 10. august

AEGSÜNDMUSASUKOHT
10:00Paide Teatri valdkondadevaheline kunstifestival “Kadunud Paide”Rüütli 14 ja Rüütli 21
10:00BeebipiknikVäike-Aia 40
11:00OrelimuusikapooltundPaide Püha Risti kirik
12:00Arvo Pärdi keskuse näitus “Armastuse valem”Paide Püha Risti kirik
12:00Giidiretk Ajakeskuses WittensteinAlgus Vallitorni ees
13:00OrelimuusikapooltundPaide Püha Risti kirik
15:00Giidiretk Wittensteini tegevusmuuseumisTallinna tn. 9/11
21:45Festivaliklubi kontsert: Egert Milder BändFestivaliklubi
23:15DJ Festivaliklubi

MUUSIKA

ANETT

Anett on Eesti Muusikauhindadel neljakordselt auhinnatud kaasaegse soul’i laulja-laulukirjutaja, kandes teist aastat järjest Aasta Soul/Funk/R&B artistitiitlit, mille pälvis 2024. aasta Eesti Muusikaauhindadel. Seda koos Frediga väljaantud albumi “Read Between The Lines” eest. Albumiga oldi ühtlasi nomineeritud ka Aasta albumi ja Aasta ansambli kategooriates. Aneti eelmine album “Late to the Party” tõi talle Eesti Muusikaauhindadel nominatsioonid Aasta albumi ja Aasta naisartisti kategooriates ning samuti Aasta Soul/Funk/R&B artisti tiitli. Debüütalbumiga “Morning After” pärjati Anett Aasta nais-ja popartisti tiitlitega.


EGERT MILDER BÄND

Egert Milder on Eesti laulja ja laulukirjutaja, kes alustas soolokarjääri 2016. aastal, mil ilmus tema debüütsingel “Live+Love+Grow“. Lugu saavutas kiire edu, platseerudes Eesti mainekaimas aastalõpu muusikaedetabelis „Raadio 2 Aastahitt“ 9. kohale. Hiljem on Egert jõudnud kahel korral Eesti Laulu finaali, kus 2020. aastal saavutas tema „Georgia (On My Mind)“ 4. koha.

Egerti lugude muretu meeleolu tõuseb argises hallis eredalt esile ning on aja jooksul oma vastupandamatu soojusega võlunud ära paljud. Soojad indie-folk helid peegeldavad mehe maailmarännakuid, mille jooksul on tema loomingusse voolanud mõjutusi nii Filipiinide salarandadelt, Nicaragua surfilinnadest kui ka Kaukaasia mägedest. Lisaks sooloteekonnale on Milder andeka laulukirjutajana teinud koostööd erinevate artistidega üle maailma ning kuulunud ka alternatiivroki kollektiivi Slippery Slope. 

Selle aasta Arvamusfestivalil astub mees üle pika aja publiku ette täiskoosseisulise live bändiga.   


DJ BRELERI (Heleri All ja Brent Pere)

Arvamusfestival on täis kõiksugu arvamusi ja arvamist, kuid DJ Breleri eesmärk on lasta sellest puhata. Teile kõlab muusika, mida te teate ning mis ei vaja äraarvamist ega tutvustamist. Diskuteerida võib, aga ega sellest pidu paremaks muutu. Lihtsamalt öeldes, see on kutse tantsule ning kaasa laulmisele, sest vatti saanud peanupp vajab ka väikest lõõgastust.


TEATER JA KUNST

KADUNUD PAIDE

Kadunud Paide on Paide Teatri ja Arvamusfestivali koostöös sündinud valdkondadevaheline kunstifestival, mis muudab tühjaks jäänud kohad enesevaatluse ja melanhoolse vastupanu aladeks.

Kadunud Paide, sest Rimbaud ei luuletanud sellest kohast ega ka ühestki teisest Ida-Euroopa väikelinnast, ja ega Hessegi tagasi ei tulnud, et vanaisa sünnikohta elama jääda. Hemingway mainis Eestit ka ainult tolles raamatus, mida ta enda halvimaks pidas. Siin polegi midagi peale Pärdi ja paekivi… Polegi midagi peale nende, kes siia jäid. Peale nende üksikute kujude, kes elavad perfektsetes risttahukates ja kondavad tühjadel tänavatel. Kes unistavad ainult öösiti, vaikselt ja salamisi, nagu õitsevad sigaretiotsad, ning otsivad kadunud raamatukogusid, kadunud koole, kadunud postkontoreid, kadunud teatreid, kadunud parke, kadunud muuseume, kadunud külasid, kadunud linnu ja kadunud inimesi, et kuidagi lappida kinni need haigutavad tühimikud, enne kui kaovad nemadki.

Kadunud Paide festivalipass hinnaga 5 eurot saadaval: paideteater.ee/kadunudpaide või piletimüügiplatvormilt Fienta. Festivalipass sisaldab pääset kõikidele sündmustele mõlemal festivali päeval 9.-10. augustil 2024.

Kuraator ja idee autor: Mart-Matteus Kampus
Peakunstnikud: Berta Kelder ja Piret Parrest
Projektijuht: Carolyn Savolainen
Produtsendid: Triin Kordemets, Mariliis Peterson
Tehniline meeskond: Kuldar Sepp, Janek Lehtpuu
Kujundus: Meelis Pihtje

Kunstnik-etendajad: Mariliis Peterson, Pirte Laura Lember, Liisa Hirsch, Ave Palm, Kenn-Eerik Kannike, Erik Alalooga, etenduskunstnike ühing Deformance, Alina Senchenko, Anita Kremm, Oskar Viirand, Elina Soosaar  


KADUNUD PAIDE ÜRITUSTE TUTVUSTUSED:

ALINE SENCHENKO – “What We Lost”

Senchenko jäädvustused 2015. aasta Ukraina väikeste kogukondade lihtsatest ja rahulikest eluviisidest, inimeste igapäevaeludest ja tegevustest nii linnalistes kui ka looduslikes keskkondades, mis sõja tulemusel katkesid.


ANITA KREMM – “Lepinguruum”

Vana Apteegilao ventilatsiooniruumis toimub 9.-10. augustil Anita Kremmi kestvusperformance “Lepinguruum”. “Lepinguruumi” on oodatud kõik.


AVE PALM, KENN-EERIK KANNIKE -“Laskumine olemise põhja”

Heli- ja videoinstallatsioon. Teos sisaldab mitmekihiliselt lae alt peaagu maani üles seatud kangametsa, millele kuvatud videomaterjalis on nähtav hõljuv, pidevalt muutuv, kasvav ja kahanev unenäoline maastik. Kangaste vahel liikudes on vaataja justkui selle uudse ja omataolise maastiku keskel, saades seeläbi installatsiooni osaks. See värvikirev inimtühi maastik tõukub soovist pakkuda vaatajale ilu- ja rahukogemust keset muidu nii tormilist ja teadmatust täis maailma.


DEFORMANCE

Kestvus-performance + show-performance + installatsioon

Kolme-etapiline aktsioon: “KOHE-KOHE / OLEME / LÄIND”

Kolm osa, olnud-olev-oleks, õnne otsimisest. Või ei, pigem.. otsimise fenomenist. 

Ma ei oska elada. Nagu iga teine, ma olen nagu noor, kes lahkub Paidest, otsib miskit mujalt – vahest satub ühel hetkel tagasi, sest see miski oli nagunii siin. Või ei satu tagasi.. ja avastab suurima õnne sellest kiviklibust vanadekodu ees, mis talle Järvamaa kutseka taga tüdrukutega suitsetamist meelde tuletab.

Oleme kohal. Siin, Paides. Siin, “hõiskaval narridelaeval”, mis kihutab hukku. Võibolla veel mitte “hõiskaval” ja just “narridest pungil” laeval. Las me veel muretseme veidi… Las me muretseme veel veidi ja las me nendime seda hukku, kuhu oma laevaga niikuinii välja jõuame. Miks mitte nentida, kui ta niivõinaa tulemas on? Miks hõisata ja narri mängida, kui hukk on niivõinaa ees..? MINU maailma hukk on niivõinaa ees. Ja ma näen kõrvalt, kuis need teised ja eelmised hukkuvad, paratamatult, midagi ma teha ei saa. Noored lähvad eest ära, mina suren siia, kes mind matma hakkab äh? Ah persse. Tüütu on jah, aga äkki ikka hõiskaks ja narritaks veidike? Natukenegi…? Ütleks äkki suvalistele inimestele tänaval “tere”? Pisikene narr, enne paratamatut hukku. Jah, pisikene narr, niimoodi salaja, et jumal hoia keegi ei näeks ja jumal hoia, et arvaks eksimuslikult, et ma elada oskan.

Deformance’i liikmed on: Kaur Terep, Teele Kaljuvee-O’Brock, Inger-Liis Heinsoo, Reemus Tõniste, Mart Piirimees


ERIK ALALOOGA ja KENN-EERIK KANNIKE  – “The Posthumanist Hangover”

Audiovisuaalne installatiiv-performatiivne etteaste. The Posthumanist Hangover on toksiline vibratsioonikokteil, sheigituna ebaproportsionaalselt kokku mootoritest ja musklitest, valguse kiirusel mähistest ja inimajust läbisööstvatest elektrilistest impulssidest, paraboolantennide plekistest pindadest, millelt on põrganud tagasi nii multikaid kui pornot, iseennast boostivatest feedbackidest, progressi naeruvääristamisest ja tehnoloogiasõltuvusest. Soovitav tarbida mõõdutundetult! 


LIISA HIRSCH – “Lend”

Installatiivne kompositsioon kuuele helile. Magneetiliselt võnkuvad klaverikeeled, kõlalaud ja elektroonika. Teos on heliline ja vormiline transformatsioon ühest heliloojale olulisest objektist – vanast Smolenski klaverist, mis aastate jooksul aitas läbi muusika lahti mõtestada erinevaid olemise kihte. Tuli aeg instrument ettevaatlikult lahti võtta ja leida talle uus heliline elu. Installatsioon kasutab vaid pilli kõlalauda ja keeli, mille panevad erinevatel hetkedel võnkuma magnetimpulsse saatvad ebow-d. See on rännak ühe akordi ja pilli sisemaailma, kus kuue tooni ülemhelid omavahel ootamatuid tämbreid ja võnkumisi loovad. Ülejäänud pillikeeli on häälestatud sümbiootiliselt oktavitesse ja unisoonidesse, et ka nemad kaasa helisema kutsuda.


MARILIIS PETERSON – “Paide-Maailm-Paide”

Sisene bussi ja leia omale sobiv istekoht. Kas soovid näha esiaknast välja või hoopis laiutada tagaistmel koos sõpradega?

See päevinäinud buss viib sind välja festivalialadelt, kaugele Paide rabadest ja ehk isegi pakub võimalust kogeda teisi kultuure. Sind saadavad sel reisil inimesed, kes viivad sind endale olulistesse paikadesse.

Selle rännaku jaoks ei ole vaja kontrollida, kas pass kehtib veel kuus kuud. Sa ei pea muretsema selle üle, kas jõuad järgmisele arutelule või sõbrannaga burksi sööma. See rännak algab siin ja praegu ning lõpeb siis kui selle lõpetad. Buss ootab sind tagasi, kui soovid rännakuga jätkata. 


OSKAR VIIRAND & ELINA SOOSAAR – “Hea on selja taha jätta”

Videoinstallatsioon. Intervjuud paidekatega, kes on leidnud siiraid põhjuseid, miks Paide on parim linn, kus Eestis elada. Miks nad on sinna jäänud, mis on Paides, mida mujal ei ole?


PIRTE LAURA LEMBER – “INIMESED ON KURDID”

Installatiiv-performatiivne teos inspireeritud Ilya Kaminsky luulekogust “Kurtide vabariik”.

Etendaja – Eva Maria Aru (Sonja)

Dublaaž- Theodor Tabor (Alfonso)

Lavastaja – Pirte Laura Lember 



ARVO PÄRDI KESKUSE NÄITUS “ARMASTUSE VALEM”

Näitus on Arvamusfestivali ajal avatud nii reedel kui laupäeval kell 10:00 – 20:00.


SPORT

RATTARETK TALLINNAST PAIDESSE

Sunly x Arvamusfestivali rattaretk viib head mõtted liikuma! Arvamusfestival kutsub ka sel aastal lisaks mõttetööle hüppama ratta selga ning osalema Sunly x Arvamusfestivali rattaretkel marsruudiga Tallinn – Paide. Kõlab pööraselt? Sugugi mitte! Arvamusfestival on rattaretki korraldanud juba 2018. aastast ning see formaat on ennast tõestanud kui heade mõtete ergutaja enne arutelusid Paides. Liiklusummikutes saab sel suvel piisavalt seista-sõita, rattaga tulles aga olla tervislik ja keskkonnasõbralik ning ka juttu rääkida, sest Arvamusfestivali esimesed arutelud toimuvadki just ratta seljas. 

Rattaretkele kutsub taastuvenergiale ja rohetehnoloogiate innovatsioonile pühendunud Sunly, kelle Telliskivi peakontori eest sõit ka alguse saab. Sõit lõppeb Sunly modereeritud Taastuvenergia alal Paide Vallimäel. Sunly kõige staažikam sõitja ja nõukogu esimees Martin Kruus osaleb Sunly korraldatud rattasõidul juba viiendat korda, kuid on Tallinn-Paide distantsi sõitnud kordades rohkem. Sõitjate arv on iga aastaga kasvanud säilitades siiski eksklusiivse klubi mõõtmed, kus on võimalus kõikide sõitjatega isiklikult tutvuda. Lisaks Sunly rattaentusiastidele ja taastuvenergia fännidele on oodatud osalema kõik liikumissõbrad, kes soovivad end proovile panna ning liigelda keskkonda säästes. 

Arvestada tuleks, et distantsi pikkus on ligi 100 km ning Eesti ilm võib pakkuda ka augustis erinevaid üllatusi. Kuigi kõige mugavam on sõita maanteerattaga, siis oodatud on ka näiteks elektrirattad. Kui tee peal tekib vajadus sõit katkestada, siis sõitjaid saadab turvaauto, et kindlustada turvaline sõit ning Paidesse jõudmine kõigi sõitjate jaoks. Teel ootab ees ka kosutuspaus Albus.

Sunly x Arvamusfestivali rattaretke algus on Sunly kontori ees (Telliskivi 60 K-hoone) kell 9:00. Marsruudiga saab tutvuda siin ja Facebook üritus on leitav siit. Paides on kõigil soovijatel võimalus kasutad ka dušši.

Tule avasta uusi teid, nägusid ja seiklusi. Hüppa ratta selga ja näitame autojuhtidele, et hei – ka keskkonnasõbralikult saab liigelda! Kondimootor sisse ja jalgadele valu – näeme juba festivalil!


VIKTORIIN

Kogu Eestit on vallutamas mälumängude ja viktoriinide vaimustuse laine ning nii on sel aastal esimest korda ka Arvamusfestivalil oma viktoriin. Küsimusi võib oodata väga erinevatest eluvaldkondadest, sealhulgas ka festivali ja Järvamaa kohta.

Pane kokku kuni nelja liikmega tiim, võtke kaasa pastakas ja kohtume reedel 9. augustil kell 16 Festivaliklubis – Arvamusfestivali kõige esimesel viktoriinil! Kolmele kõige rohkem punkte saanud tiimile on Järvamaa ettevõtted omalt poolt ka auhinnad välja pannud!

Küsimused koostab ja viktoriini viib läbi mälumänguhuviline Paula Koppel.

Viktoriinile saab end registreerida alates 1. augustist.


AJALUGU

Nii reedel kui laupäeval:

Kell 10.00 – 18.00 ootame külalisi ajarännakule mööda Eestimaa ajalugu. Võimalus tutvuda Paide vallitornis oleva püsinäitusega. Korraldab Ajakeskus Wittenstein.

Kell 10.00 – 18.00 külastamiseks avatud Wittensteini tegevusmuuseum, kus saab tutvuda Paide linna põnevate lugude ning huvitavate esemetega lähemast ja kaugemast minevikust. Korraldab Ajakeskus Wittenstein

Ainult reedel:
Kell 22.30. Müstiline öörännak Paide vanalinnas Ründo Mültsiga. Algus Wittensteini Tegevusmuuseumi juurest (Tallinna tn 9/11, Paide).

Ainult laupäeval:
Kell 15.00 Giidiretk Wittensteini tegevusmuuseumis. Retke juhendab Wittensteini tegevusmuuseumi programmijuht Merle Sokk.


BEEBIDELE

🐣 Kutsume teid beebipiknikule, kus saab paljajalu paterdada, nukunurgas mängida, raamatukogus tähti veerida, kööginurgas küpsetada, LEGO-nurgas ehitada, sooja veega sulistada, liumäest alla lasta ja palju muud toredat!
👶 Oodatud on kõik rõõmsad titad, kellele meeldib õues mängida. Beebid võivad kaasa võtta ka oma suuremad õed-vennad.
🥞 Pakume pisikesi pannkooke ja morsijooki, sekka ka krõmpsuvat soolakurki. Võta endale meelepärasega kaasa ka enda piknikukorv. 🥒🍑🍌🍓🍒

Tegevusi lastele viib läbi muusikaõpetaja Sirje Grauberg koos abilistega. 🤗

🍯 Sissepääs on kõigile 1 euro, mille saab panna sissepääsu värava juures olevasse purki.
🦄 Õige koha (Väike-Aia 40) leiad üles õhupallide järgi. Avatud on käruparkla ning hoovis on ruumi ka ratastele! Vallimäelt on see mõneminutilise jalutuskäigu kaugusel.

NB! Sündmus toimub ilusa ilma korral!

Ole osa Arvamusfestivalist - iga päev!

Arvamusfestivali meened

Kvaliteetne, korduvkasutatav ja keskkonnasõbralik Eesti disain Arvamusfestivali sümboolikaga.
Osta

Tule toetajaks!

Sul on võimalus aidata arendada Eesti arvamuskultuuri, toetades festivali korraldamist ühekordse või võimalusel ka püsiannetusega.
ANNETA FESTIVALILE