Arvamusfestival on koht, kus saab ja tasub katsetada erinevaid aruteluformaate. Nii on arutelude korraldajad aastate jooksul ka erinevaid võimalusi katsetanud ning üheks selliseks näiteks on taskuhääling “Mis mõttes?”. Milline on olnud “Mis mõttes?” korraldajate kogemus – selle on nad järgnevalt kirja pannud.
“Mis mõttes?” on esimene eestikeelne taskuhääling, mis avab erinevaid vaimse tervise ja heaoluga seotud teemasid uurival ja tõenduspõhisel moel ning murrab tabusid vaimsest tervisest rääkimisel. Arvamusfestivalil on taskuhääling osalenud kaks aastat ning mõlemal korral täiesti erinevas formaadis.
2023. aastal oli taskuhääling alles värskelt alustanud, mistõttu ei olnud võimalik oma arutelu Arvamusfestivali ideekorje ajaks ette valmistada. Huvi festivalil osalemise vastu oli aga suur – ja nagu öeldakse, kes tahab, see leiab võimaluse! Programmis oli juba olemas vaimse tervise ala, kus käsitleti põnevaid teemasid erinevate ekspertide juhtimisel. Kuigi nende kuulamine oleks olnud kindlasti kasulik ja inspireeriv, tekkis soov teha midagi enamat – luua võimalus otseseks diskussiooniks. Arvestades, et ühes kohas oli koos nii palju valdkonna huvilisi, oli see ideaalne võimalus koguda taskuhäälingu jaoks väärtuslikku sisendit. Nii sündiski vaimse tervise ala juurde suur kaasamise sein, kuhu inimesed said kirja panna oma mõtted sellest, millised vaimse tervise eelarvamused või stigmad võiksid jääda minevikku.
Eksperiment oli edukas ja kokku laekus seinale kahe päeva jooksul üle 200 erineva mõtte. Seina juures sai peetud ka hulk väärt vestlusi vaimse tervise eelarvamuste teemal. Nendest teemadest valmis hiljem kaks podcast’i osa, kus Andero Uusberg ja Kenn Konstabel müütide teemal oma mõtteid jagasid.
Esimeses osas räägiti põhjustest, miks on vaimse tervise eelarvamusi jätkuvalt liikvel ning sellest, millal võib öelda, et neis on ka tõetera sees.
Podcasti osa #12: Eelarvamused ja müüdid vaimsest tervisest
Teises osas arutati nii vanuse, soo kui ka konkreetsete vaimse tervise häiretega seotud eelarvamuste üle. Samuti tuli juttu oma vaimse tervise eest vastutamisega seotud hinnangutest.
Podcasti osa #13: Eelarvamused ja müüdid vaimsest tervisest
Uuel aastal tagasi – ja suuremalt!
Heast kogemusest kantuna oli taskuhäälingul järgmisel aastal kindel soov tagasi tulla ja taas ärksate inimestega koos vaimse tervise teemasid lahata. Teemaks sai pakutud “Kui üksildane on tipus?” ning esimesel festivalipäeval toimuski Eestimaa südames podcast’i avalik salvestus koos psühholoogi ja tippjuhtide coach’i Viktoria Saatiga. Vestlus andis palju värskeid vaatenurki võimust, identiteedist, rollidest ja tippjuhtimisega seotud väljakutsetest.
Podcasti osa #36: Kas võim muudab inimest?
Teisel festivalipäeval korraldas “Mis mõttes?” taskuhäälingu tiim arutelu, mis jätkas esimese päeva teemat, kuid pakkus võimaluse kuulata tipp-poliitikute isiklikke vaateid. Urmas Reinsalu, Yoko Alender, Sven Mikser ja Jevgeni Ossinovski jagasid mõtteid tavapärasest isiklikumatel teemadel – kuidas nad pideva tähelepanu all olles vaimselt terveks jäävad, milliseid psühholoogilisi mõjutusvõtteid poliitikas kasutatakse ning kuidas säilitada seejuures enda autentsus. Arutelu tõmbas kohale suure hulga huvilisi ning vestluse käigus sai nii naerda kui ka tõdeda, et tipp-poliitikuks olemine nõuab igas mõttes, eriti aga vaimselt, erakordset vastupidavust.
Podcasti osa #37: Kui üksildane on tipus? Tipp-poliitikute vaimne tervis
Stuudioseinte vahelt väljatulek on taskuhäälingu jaoks ehk veidi tavatu, kuid Arvamusfestivalil osalemine on kindlasti olnud mitmeti väärtuslik. See pakkus võimaluse kohtuda inimestega silmast silma, kuulata nende mõtteid, arutleda ning otsida koos kogukonnaga lahendusi vaimse tervise valdkonna küsimustele, mis on täna põletavamad kui kunagi varem.
“Mis mõttes?” taskuhäälingu ellukutsuja Stories for Impacti missiooniks on suurendada inimeste heaollu ja arengusse panustavate organisatsioonide positiivset mõju. Podcasti kõik osad on leitavad kodulehelt storiesforimpact.com/podcast, Spotify’st, Apple Podcast’ist ja YouTube’st.
Kõik Arvamusfestivalil salvestatud taskuhäälingud leiab SIIT.
Tekst: Maria Laanjärv