Maailm meie ümber on viimasel ajal päris nihkes – ootamatuid, üllatuslikke või suisa jahmatavaid uudiseid saabub meieni aina tihemini meedias, poliitikas, inimsuhetes ja isegi meie omaenda tervises. Aga kuidas mõjutavad meid suuremad ja väiksemad muutused vaimses tervises, demokraatias, keskkonnas, tarbimises või noorte käitumises? Tänavuse Arvamusfestivali Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esinduse ala nimeks on tähenduslikult “Täitsa nihkes!” või inglise keeles “Shift happens!”. Põhjamaade Ministrite Nõukogu Eesti esindus korraldab seekord koostöös Soome ja Taani Suursaatkondadega ning Eesti Raamatukoguhoidjate Ühinguga arutelusid teemadel, mis peegeldavad mõningaid meie aja suurimaid väljakutseid muutuvas maailmas – vaimne heaolu ja elukvaliteet, kestlik tekstiilikasutus, demokraatia hoidmine, raamatukogude roll ühiskonnas ja noorte vihakäitumine digimaailmas.
Festivali esimesel päeval, 8.augustil kell 14.00 korraldame arutelu meeste vaimsest tervisest, haavatavusest ja traditsioonilise mehelikkuse survetest. Kas tänapäeva mees on iseseisev, stoiline, domineeriv… või hoopis isoleeritud, pinges ja plahvatusohtlik? Kuigi ühiskond püüab järjest enam murda naistele seatud piiranguid, jääb tihti märkamata, kuidas samad traditsioonilised arusaamad pärsivad ka meeste emotsionaalset ja sotsiaalset arengut. Siin ei ole võistlus selle üle, kellel on raskem – oluline on mõista, et need süsteemid piiravad meid kõiki, igaüht omal moel. Tervema ja õiglasema ühiskonna nimel tuleb meil need aegunud ootused kõigi suhtes ümber hinnata.
Traditsiooniline mehelikkus pärsib sageli emotsionaalset avatust, takistab tähenduslike suhete loomist ja piirab eluteede valikuvõimalusi – alates karjäärist kuni hoolivuse ja läheduse väljendamiseni. Kuigi sotsiaalsed normid on muutumas, kaasneb sellega ka vastureaktsioon: noored mehed, kes tunnevad end eraldatuna või pettununa, on üha sagedamini radikaalsete ideoloogiate sihtmärgiks.
Üks arutelul esinejatest, Arno Lauk, nooremlektor Sisekaitseakadeemia Politsei- ja piirivalvekolledžist kommenteerib tänapäevase mehelikkuse teemat järgnevalt: „Soolised rollid takistavad endiselt meeste haavatavat eneseavastust: isiklike vajaduste, tunnete, soovide ja eelistuste uurimist ning vastuolu ühiskondlike ootustega. Terve mehelikkuse esilekerkimine – nii meeste endi, nende lähedaste kui ka ühiskonna jaoks – vajab turvalisi ja vastuvõtlikke kohti oma sisemaailma uurimiseks ja väljendamiseks.“
Festivali teisel päeval, 9. augustil korraldame meie alal Dialoogiakadeemia ekspertide juhtimisel kaks dialoogisessiooni kell 14.00 „Kas raamatukogu on meie viimane usaldusväärne koht?“ ja kell 16.00 „Kas Põhja- ja Baltimaade koostöö saab päästa demokraatia?“. Mõlemad dialoogiseansid on seotud samal päeval toimuvate aruteludega, kuid annavad erinevalt tavalistest paneelaruteludest kuulajatele võimaluse aktiivselt arutelust osa võtta ning selle kulgu suunata.
Tasub tulla „Täitsa nihkes!“ alale – sest just koos saame otsustada, kuhu see „nihkes“ maailm liigub ja kuidas me saame selle paremaks muuta. Sest nagu ikka elus – shift happens – aga mis suunas, sõltub paljuski meist endist.