Äksi [eel]arvamusfestival

20. juulil toimub Saadjärve ääres Äksil taas [eel]arvamusfestival. Festivali aruteluteemad koonduvas sel korral looduse ja kunsti, keskkonna ja kultuuri ümber.

KUNST = KESKKOND?!

Äksi [eel]arvamusfestival toimub 20. juulil juba teist korda nii Jääaja Keskuse ees kui sees.

Vestlustel käsitletakse küsimusi alates taaskasutusest turismisektoris, keskkonnasäästlikust ürituskorraldusest kuni selleni, kuidas on loodus inimest inspireerinud looma.

„Mul on hea meel, et teemakorjest saime päris tummiseid ideid vastlusteks,“ tõdes [eel]arvamusfestivali pealik Kadri Valner. „Meie idee arutleda inimese ja keskkonna kooskulgemise ja vastasseisude üle, kõnetas nii turismiedendajaid, raamatukogusid kui looduses kulgejaid“[eel]arvamusfesitvalile ongi valitud arutelud, mille pakkusid Tartu Linnaraamatukogu, Tartu 2024, Bioneer, Tartu turismikorraldajad, noored bioloogiatudengid jne.

Arutelusid peetakse kahel laval, lisaks on Äksi kogukonna ala, kus toimuvad keskkonnakunsti töötoad ja retked lähiümbrusesse. Neid veavad knstnikud ja pedagoogid Kadri Kosk ja Hando Tamm.

Vestluse läbi viimisel järgitakse Paide Arvamusfestivali head arutelu pidamise tava, seega edendatakse sel moel ka arutelukultuuri laiemalt.

Päeva lõpetavad Jääaja Keskuses filmiõhtu „Metsik Lõuna“ ja ansambli Lonitseera kontsert.

[eel]arvamusfestival on kõigile TASUTA ja kontserdi pilet maksab 15€. Jääaja Keskusesse pilet maksab 11€ ning parvesõit 4€.

Palun REGISTREERU festivalile SIIN.

Kontserdi pileti saad osta SIIT.

Festivalile on oodatud kõik ärksad ja keskkonnateadlikud inimesed, kellele läheb korda puhtam ja jätkusuutlikum Eesti. Eelmisel aastal valiti Äksi [eel)arvamusfestival Tartu valla Aasta kultuuriteoks. Nagu mullu, siis ka nüüd panevad [eel]arvamusfestivali korraldmisel jõud kokku vabatahtlikud
Jääaja Keskusest Äksi kogukonnast ja Tartu vallavalitsusest.

Festivalil saad teada, millest Eesti inimene mõtleb, mis talle muret või rõõmu teeb.

Vaata täpsemalt festivali programmi siit.

Tänavu toimub kokku kolmel alal hulk põnevaid arutelusid ja muid tegevusi. Vaata kava siit ja tutvu üritusega lähemalt Facebookis.

EINE MURUL
12:00 – 12:10 Festivali avamine
12:10 – 13:10 Kas kunst on ainult inimese loodud? Kas linnuhääl on kunst või midagi väga loomulikku? Arutlevad Veljo Runnel, Keili Koppel. Arutelujuht Kärg Valner.
13:30 – 14:30 IKEA või Idea? Jätkusuutlikud ideed mööbli taaskasutamiseks turismiettevõtetes. Millised on turismiettevõtete võimalused, vajadused ja huvi leida võimalusi taas- ja korduvkasutada juba kasutuses olnud mööblit. Kuidas arvestatakse mööbli tootmise ja utiliseerimise keskkonnamõju ning vajadust leida jätkusuutlikumaid viise mööbli kasutamiseks ja kõrvaldamiseks.
14:45 – 15:45 Kas me vajame kultuurilisi muutusi tagamaks keskkonna säilimist tulevikus. Teksti või
kunstiteose looja peab vastutama oma teose mõjude eest.
16:00 – 17:00 Kuidas inimene ehitades kujundab maastikku?

TULEVIK ALGAS EILE
12:30 – 13:30 Kuidas keskkonna-hoidlikud sündmused päästavad maailma? Mida tähendab keskkonnahoidlik sündmuste korraldamine. Millised on parimad praktikad ja kuidas alustada. Rohepesu, süsiniku jalajälg.
14:00 – 15:00 Millised kunstiväljundid tõukuvad kirjandusest. Kuidas kirjandust tutvustada “suupäraselt” . Koostöövõimalused erinevate asutuste (koolid, muuseumid, arhiivid, raamatukogud, rahvamajad) ja kogukondadega.
15:15 – 16:15 Kunstnikud ja kultuurisektor kui keskkonnakaitsjad ja -aktivistid. Kraadime kultuurimaastiku meelestatust, Eestis toimetavate kunstnike, muusikute seisukohti ja valmisolekut keskkonnateemadega aktiivsemalt tegeleda.

MAAILMA PARIM KÜLA
12:00 – 17:00 Erinevad kunsti ja loodusekunsti töötoad nii peredele kui üksikhuvilistele. K.a. erinevad retked lähiümbruses. Kohalike kodukohvikute pakkumised. Korraldab Äksi kogukond.

Äksi [eel]arvamusfestival on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Leia sündmus KULTUURIAKNAST

Vaata eelmise aasta [Eel]arvamusfestivali videoklippi SIIT.

Ole osa Arvamusfestivalist - iga päev!

Arvamusfestivali meened

Kvaliteetne, korduvkasutatav ja keskkonnasõbralik Eesti disain Arvamusfestivali sümboolikaga.
Osta

Tule toetajaks!

Sul on võimalus aidata arendada Eesti arvamuskultuuri, toetades festivali korraldamist ühekordse või võimalusel ka püsiannetusega.
ANNETA FESTIVALILE